Változó kor utáni életminőség javító és bőrápolási kisokos

Menopauza

Körülbelül 40 és 50 éves kor között a nők ösztrogén- és progeszteronszintje hirtelen lecsökken. Emiatt a jelentős változás miatt kezdődnek a menopauza tünetei.

Amint egy nő egy teljes évet eltölt menstruáció nélkül, menopauzában lévőnek tekinthető.

A menopauza tünetei az alábbiak lehetnek:

  • szívdobogás érzés,
  • törékeny csontok,
  • izomtömeg csökkenés,
  • súlygyarapodás,
  • alváshiány és hangulati zavarok (például szorongás és depresszió)
  • feledékenység,
  • libidóvesztés,
  • és számos más egyéb tünet.

Mit tehetsz egy jobb életminőségért?

 

Életmódot váltani soha nem késő. Menopauza előtt már okos dolog megreformálni az étkezési szokásainkat. Tehát 40 éves kortól ajánlott odafigyelni, hogy minőségi ételeket fogyassz és beiktasd a mozgást.

A változtatás menopauza időszakban mégsem olyan egyszerű. Az ízületek, az izomzat, a nyelőcső, a gyomor, a tápcsatorna, a szív és a keringés már nem úgy működik, mint régen, érzékenyebb, kevésbé terhelhető a teljes rendszer.

Túlsúly, magas vérnyomás – klimax velejárói?

A pozitív változtatás mindig előnyös. Ha nem változtatsz, a megtartott hibás szokások a korábbiakhoz képest mintegy ötször több kárt tudnak okozni, mivel a női szervezet hormonális védelmi bástyái eltűnnek. Az enyhe túlsúlyból komolyabb elhízás, a kissé emelkedett vérnyomásból diagnosztizált hipertónia lesz, a „fájnak a vállaim”-ból ízületi gyulladás, az érproblémákból pedig mélyvénás trombózis.

Húsleves

Figyelj a jó zsírok bevitelére

Naponta fogyaassz omega-3 zsírsavakat (kerülni a sajtot, vajat, margarint). Csökkentsd tehát a telített zsírok mennyiségét, fogyassz telítetlen zsírokat, például az olívaolaj és a zsíros halak segíthetnek fenntartani a „jó zsírok” szintjét.

Jó ételfélék, amiket érdemes napi szinten fogyasztani

Ajánlott a főtt zabpehely és a köleskása, a keresztesvirágúak, brokkoli, kelbimbó, karfiol. A darált len- és szezámmag is hasznos.

Az érfalakon lévő plakkok elszállítását a növényi színanyagok (cékla, sárgarépa, pritamin, meggy, áfonya stb.) és az illóanyagok (hagymafélék, retek, zeller, torma) segítik. .

Vízbevitel

A vízbevitel fontos, elosztva a nap folyamán, nem étkezés közben és nem este bepótolni az egész napi vízivás hiányát. Tiszta lágy víz (a kemény vezetékes vizek árthatnak az ereknek) ajánlott. A (bio) citrom reszelt héja nagy segítő, akár citromos víz formájában.

Mozgás

Megfigyelték, hogy azok a nők, akik hetente kétszer-háromszor sportolnak, sokkal kevésbé szenvednek a hőhullámoktól vagy a változókorra szintén jellemző fokozott izzadástól. 40 éves kortól már érdemes tudatosan készülni a klimaxra, a mozgás és étkezés megreformálásával.

A testmozgás alapból jótékony hatással van az életminőség javítására, az izmok és ízületek mozgására, rugalmasságára, az emésztésre, csökkenti a stresszt, nyugodtabb alváshoz segít, javítja a hangulatot és enyhíti a depresszió tüneteit.

Irány az edzőterem!

Séta a futópadon, biciklizés, lépcsőzés, súlyzózás, felülés, fekvőtámasz, húzódzkodás, mind jó választás, a lényeg, hogy csináld és rendszeresen, ne kampányszerűen.

Az izomépítő gyakorlatok különösen fontosak a posztmenopauza időszakában, mert csökkentik a csontritkulás kockázatát.

Ha a súlyzózást választod, heti 1-2 alkalommal 20-30 perces emelgetéssel kezd, kis súlyokkal, de a megfelelő hatás érdekében később fokozatosan emelheted.

Ha a súlyzózást nem érzed testhezállónak, válaszd a jógát, úszást, táncot. A lényeg a mozgás rendszeres beiktatása a mindennapokba.

Mi történik a bőröddel menopauza alatt?

A változókor után lévő nőknél 3 típusú változás létezik, amely az arcbőr öregedésével jár: atrófia, megereszkedés és szárazság.

Ezen tünetek a menopauza alatt bekövetkező hormoncsökkenéshez kapcsolhatók.

A bőröd minden szinten érintett:

  • Az epidermiszben csökken a lipidek szintézise, amely a bőröd kiszáradását okozza és a ráncok növekvő számát. Ezért kiemelten fontos a bőröd hidratáltan tartása, hiszen a száraz bőr érzet kellemetlen és a korodnál idősebbnek fogsz tűnni, hamarabb ráncosodsz.

  • A bőröd kevésbé újul meg, fakóvá és szárazzá válik. A keratinocita megújulásának lelassulása az idős keratinociták felhalmozódását idézi elő, tehát lassul a szaruképzés.  Ebből te azt észlelheted, hogy ha megsimítod az arcod, kissé érdesnek érzed, lesz ahol nem is kicsit, a színét pedig fakónak, szürkésnek látod. Javasolt ezért hetente 1x radíroznod az arcod és havi 1x kozmetikus segítségét kérned az elhalt hámsejtek eltávolítására (gépi kezeléssel is).

  • A dermiszben a kollagén, elasztin és a különféle glikozaminoglikánok (GAG) termelésének csökkenése révén csökken a bőröd tömörsége és meg is ereszkedik. Ezen túl csökken a faggyú és verejtékmirigyek működése, plusz a visszaesett hormontermelődés szintén hozzájárul a bőröd szárazságának fokozodásához.

Csökkenő hialuronsav

A csökkenő kollagénszintézis mellett a bőröregedés a dermisben található hialuronsav fragmentálódásához vezet, amely bizonyos enzimek hatására nagyon érzékeny lesz a lebomlásra.

A hialuronsav mire jó? Hogyan pótolható?

A hialuronsav a bőrödben vizet köt meg, így biztosítja a hidratáltságot és teltséget. Olyan mint egy vízmágnes.

Pótold a bőrödből hiányzó anyagokat – gyere el hozzám a szalonba, segítek

A hiányzó anyagokat ha pótolod, lipideket, vízmegkötő anyagokat, hialuronsavat, a bőröd meghálálja. Azonnal selymes, feltöltött és hidratált lesz az arcod.

Utóápoló krémmintával engedlek haza, amit utána nálam bármikor beszerezhetsz nagyobb kiszerelésben is!

Tudjátok, a kisördög mindig a részletekben rejlik… megfelelő otthoni ápolás, rendszeres kezelések kozmetikusnál, és megfelelő életmód, akkor csak jó irányba fejlődhet a bőröd állapota is!

Ne sajnáld sem az időd, sem az anyagiakat a bőrödre, mert ez az, amit egy egész életen át viselsz, és mindent elmond rólad!

Avokádó, kollagénépítő zöldség

Hatalmas mennyiségű tápanyagot tartalmaz, beleértve az E-vitamint is, amelyre a szervezetednek feltétlenül szüksége van a kollagén felépítéséhez.

Avokádós tortilla szendvics reggelire

Hozzávalók: teljes kiőrlésű tortilla lapok, sajt, 3 ek tejföl vagy natúr joghurt, tortilla chips (elhagyható), fél avokádó, paradicsom, koriander, só, bors

A tortilla lapot négy részre osztjuk, a közepéig bevágjuk.

    1. Az egyik negyedét megszórjuk a reszelt sajttal. A másikat megkenjük a tejföllel és rátördeljük a tortilla chips-et.

    2. A harmadik részére rátesszük az avokádó szeleteket, majd megszórjuk sóval, borssal.

    3. A negyedik negyedre pedig ráhelyezzük a paradicsomkarikákat és megszórjuk az apróra vágott korianderrel.

    4. Egymásra hajtjuk a bevágások mentén, háromszög alakban, majd megsütjük. Többféle megoldás van: forró serpenyőben oldalanként kb. 3 percig sütjük, vagy sütőpapír közé téve, megpirítjuk melegszendvics sütőben, asztali grillben.

Brokkoli fasírt vacsorára

klimaxbarát étel, gyors, finom, egészséges

Hozzávalók

  • 1 fej brokkoli

  • 2 gerezd fokhagyma

  • 200 g reszelt sajt

  • 2 db tojás

  • 3 evőkanál teljes kiőrlésű zsemlemorzsa

  • olívaolaj

  • szerecsendió

  • bors

Elkészítés

  • A brokkolit megmossuk és aprítógépben a fokhagymával együtt finomra aprítjuk.

  • Ezt követően egy nagyobb keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a reszelt sajtot, a tojás, majd ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal és szerecsendióval.

  • Miután alaposan összekevertük, kisebb lapos korongokat formázunk belőle, melyeket zsemlemorzsába forgatjuk.

  • A fasírtokat sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és megspricceljük olívaolajjal.

  • 180 fokra előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük.

Készíthető mellé bármilyen tejfölös, joghurtos mártogatós, mint a tzaziki.

 

Kollagéntermelés beindítása

Ha professzionális segítséget szeretnél, hogy azonnal meginduljon a kollagéntermelésed, akkor kattints a gombra: