Cseréld le a legnépszerűbb köreteket, egészséges és diétásabb változatokra
Krumplipüré helyett – karfiolpüré
A burgonya számos egészségügyi előnnyel bír, önmagában nem hízlal, növeli a jóllakottság érzését. Azonban zsíros ételekkel társítva, jelentősen növeli kalória értékét.
A burgonya friss állapotában 80% víz, 20% szárazanyag tartalma van, melynek 60-70%-a keményítő. Több mikrotápanyagot tartalmaz, C vitamint, vasat, B vitaminokat, ásványi anyagokat.
Ha nem olajban sütöd, hanem más zöldségekkel fogyasztod, lehet egészséges.
A krumplipüré, ha vajjal készíted, krémes állagával még jobban megemeli a vércukorszintet. Készíts helyette karfiolpürét.
Karfiolpüré vs krumpli
A krumpli magas keményítőtartalma mellett, szerény mennyiségű rostot tartalmaz. A karfiol rendkívüli mutatókkal rendelkezik. Nem emeli meg a vércukorszintet, kevesebb szénhidrátot tartalmaz. Alacsony energiatartalma mellett, hihetetlenül jól eltelít. Nem kell belőle sokat enned, hogy jóllakj.
Karfiolpüré
Hozzávalók:
1 fej karfiol, Himalája só, bors, 3 ek zsírszegény natúr joghurt, 1 ek vaj v kókuszolaj, zöldhagyma (vaj-joghurt elhagyható)
Így készítsd el:
A karfiolt tisztítsd meg, szedd rózsáira és főzd puhára. A megfőtt karfiolt konyhai robotgépben pépesítsd krémesre, majd add hozzá a vajat, a joghurtot, sózd és borsozd. Ha túl sűrűnek érzed, tehetsz hozzá még joghurtot vagy pici tejet.
Hasábburgonya helyett édesburgonya
A megpucolt és hasábokra vágott burgonyát áztasd hideg vízbe egy órát. Áztatás után a krumplihasábokat szedd konyharuhára és hagyd megszikkadni. Tedd egy zacskóba ezután, rázd össze fűszerekkel és 1 evőkanál keményítővel. Sót ne tegyél hozzá. Sorakoztasd sütőpapírra a hasábokat és olajjal fújd le. 180 fokon készre sütöd, kb 20 perc alatt.
Sült krumpli helyett sült zeller
Miért zeller? Kalóriatartalma alacsony, kálium és kálciumban gazdag. A, C, E, B vitaminban gazdag. Erős vízhajtó, tisztítja a májat, nyirokrendszert.
Hozzávalók:
zeller, fűszerek, olaj, só
Elkészítése:
pucold meg a zellert és vágd vékony hasábokra. Sózd meg és forgasd össze az ízlésed szerinti fűszerekkel. Tedd sütőpapírral bélelt tepsibe és permetezd meg olajjal, egyenletesen, hogy mindenhol érje. 230 fokon süsd 20-30 percig.
Spagetti helyett – cukkini spagetti
A cukkinispagetti nem fogja megemelni a vércukorszinted.
A módszer lényege, hogy vékony csíkokra spirálozva szeleteled a cukkinit, egész rövid ideig pirítod, hogy roppanós maradjon a cukkiniszál, de már nem marad nyers.
Lehet kapni spirálozó készüléket, azzal egyszerűbb a folyamat.
A spirálozott cukkini hasonlóan viselkedik mint a spagetti tészta. Az egyenesre gyalult cukkini merev marad, de a spirálozott szálak lágyan esnek, kunkorodnak, mint a spagetti.
Hozzávalók:
2 cukkini lespirálozva, 1 fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 40-50 dkg friss paradicsom, ½ dl olívaolaj, friss zöldfűszerek (bazsalikom, oregánó, kakukkfű, rozmaring), 10 dkg parmezán sajt, só, bors
Elkészítése:
olívaolajon lepirítod a finomra vágott hagymát, fokhagymát, majd dinszteled a felkokázott paradicsomot a zöldfűszerekkel. Ízlés szerint mehet rá só, bors.
Amikor kellően besűrűsödött a paradicsomszósz, mehet rá a nyers cukkinispagetti és hagyd, hogy összerottyanjon az egész. Járja át alaposan a szálakat a szósz. Két perc után lehúzhatod az edényt és már tálalhatsz is. Reszelt parmezán sajttal kínáld.
Cukkini: héja béta karotint tartalmaz, C vitaminban gazdag, A, B6 vitaminokat is rejt.